Historia kyūdō w Polsce sięga lat 90., kiedy to grupa 5 osób rozpoczęła pierwszej regularne treningi w Warszawie. W 2001 r. zdobyto pierwszy stopień shodan (1 dan) na wyjazdowym egzaminie w Japonii. Parę lat później (2004 r.), swoją działalność rozpoczyna warszawskie BUDOJO, które stało się centrum kyūdōwego życia na wiele lat, a do którego z przyjemnością jeździmy do dnia dzisiejszego. W 2008 r. powstały pierwsze oficjalne kluby kyūdō (w Łodzi, we Wrocławiu i w Warszawie). W 2012 r. powołano Polskie Stowarzyszenie Kyūdō, które reprezentuje polskie środowisko kyūdō w Europie (zrzeszone w Europejskiej Federacji Kyudo (EKF) od 2015 r.) i na świecie (zrzeszone w Międzynarodowej Federacji Kyudo (IKYF) od 2018 r.).

Następnie na mapie pojawiły kluby w Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Opolu.

Dzięki staraniom polskiego środowiska Honda-ryū, w czerwcu 2019 r. strona japońska zdecydowała się na zorganizowanie pierwszego poza granicami swojego kraju seminarium Honda-ryū. Przy tej okazji odbyły się również egzaminy. Na wydarzeniu nie zabrakło oczywiście naszej reprezentacji.

Miesiąc później miało miejsce pierwsze w Polsce seminarium rangi EKF. Również i tu odbyła się sesja egzaminacyjna, podczas której nasi wychowankowie otrzymali swoje pierwsze stopnie.

Najmłodszymi klubami są aktualnie dwa kluby, które rozpoczęły działalność w Trójmieście w 2022 r – Klub Kyūdō KASUMI oraz Kyūdō MIZUTORI. 

Na chwilę obecną (marzec 2023) polskie środowisko kyūdō liczy 10 ośrodków w 7 województwach oraz pojedyncze osoby w innych miastach, jak Wrocław czy Lublin. 

Również styl Honda-ryū w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny, a liczba osób go trenujących wzrasta z roku na rok.

Poniżej prezentujemy interaktywne mapy klubów kyudo w Polsce (po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony danej sekcji).

ANKF
Honda-ryū

Chcesz zacząć przygodę z kyūdō, ale w Twoim pobliżu nie ma żadnego klubu?

Napisz do nas, a wskażemy Ci najbliższe możliwości lub pomożemy otworzyć nową sekcję! 

pl_PLPolski